Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród kawałka odrośli.

Korzystając z taką okoliczność, powinniśmy spośród niej sporządzić fantastyczne formy żywopłotów. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie uzyska unikalny wygląd oraz będzie się faworyzować pośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach oraz grząskich bagnach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w lokalnych skwerach. Doceniliśmy je za specyfikę i spectficzne kociaczki. Nie są pracochłonne, pożądają tylko niemało wilgoci i troszeczkę słońca. Zaspokoją się bez mała wszelką ziemią.

Malutko krzewów podoła też identycznie prędko regenerować utracone pędy oraz gałęzie. Wierzby niezwykle bezproblemowo rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet ułamany pęd zagłębiony w słotnej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz dostarczy początek kolejnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na idea, iżby z wierzb produkować zaplatane sztachety w ogrodzeniu czy płotki zaciemnione liśćmi. Zapewne warto dysponować tak osobliwe płot. Najlepiej do zainstalowania takiego parkanu zastosować następujące warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco zbiorowych własności:

fabrykują prostolinijne, długie i nadzwyczaj giętkie pędy – dzięki temu można łatwo formować postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść pełne przęsło na płot;
niebywale bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej zdolności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już propozycję na formę ogrodzenia, musimy dostać należyte wierzbowe pędy na ogrodzenie. Na nieszczęście, przyuważenie ich w wymogach autentycznych jest kłopotliwe, ponieważ dziko narastające krzaki z rzadka wypuszczają wielce długie oraz prostolinijne pędy. Najakuratniej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało poczekać nieco latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy w pierwszej kolejności punkt w skwerze, ździebko przez nas uczęszczane oraz w żadnym razie widzialne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać spośród dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, żeby się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się grubieją, wobec tego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa folgujemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosną następnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy z rzadka przekraczają 2m, wobec tego na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu witek, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s