Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa skwer, ochrania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Daje miły cień, umożliwia azyl ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu zacisznych zaułków? Powinniśmy także podjąć decyzję, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny lub krzaku.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drzew i krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie maskują nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje głos, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania trwają wąski kształt. Jak osiągną należytą wielkość przycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta plastykowe selekcjonujemy iglaki odporne na zimno. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy oraz odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprawidłowiej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z racji tego uzyskane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o przeróżnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat i ścieżek, izolują od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najporządniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać dość duże żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. To rozwiązanie zdaje poprawnie egzamin też w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te gatunki wolno również strzyc, niemniej jednak wówczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najprawidłowiej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztacheta z plastyku z laurowiśni ewentualnie zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), żeby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudu wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać wyjątkowo dekoracyjny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. spośród iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta z Winylu strzyżone z fantazją- z krętą linką „grzbietu” bądź wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s